Whatsapp'tan Yazın

Evinizi Satmak İstiyorsanız, Bir Profesyoneli İşe Almanız Çok Önemli

Özellikle son iki yılda konut piyasasının ne kadar sıcak olduğu göz önüne alındığında, evinizi kendi başınıza satmayı düşünmek cazip gelebilir. Ancak günümüz piyasası bir dönüm noktasında ve bir emlak profesyoneliyle çalışmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Güvenilir bir emlak danışmanı sizi bilgi manasında güncel tutmakla ve mevcut piyasa trendlerine göre en iyi kararları vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi satmanın birçok yönünü yönetmekte de uzmandır.


İşte bugünkü yazımda bir emlak uzmanıyla çalışmanın mantıklı olmasının beş temel nedeni sizinle paylaşacağım.

Bir Profesyonel En Son Piyasa Trendlerini Takip Eder.

Daha yüksek ipotek oranları, yükselen ev fiyatları ve her geçen gün artan satılık ev ilanları ile günümüzün konut piyasası, daha pandemi öncesi seviyelere doğru kayma belirtileri gösteriyor. Satış sürecindeyken bugünki gibi koşullar değiştiğinde, trendleri takip etmek ve yeni bilgilerden haberdar olmak çok önemlidir.

Bu, günümüzde uzman bir emlak danışmanıyla çalışmayı kritik hale getiriyor. Emlak danışmanı, mülkünüzün bulunduğu bölgeyi bilir ve ulusal trendleri de takip ederler. Daha da önemlisi, bu verilerin sizin için ne anlama geldiğini bilir ve piyasa değiştikçe, onu yönlendirmenize ve en iyi kararı vermenize yardımcı olurlar.

Bir Profesyonel, Alıcı Potanesiyelinizi En Üst Düzeye Çıkarmaya Yardımcı Olur.
Emlak danışmanınızın alıcı getirmedeki rolü önemlidir. Emlak uzmanları, evinizin çoğu alıcı tarafından görüntülenmesini sağlamak için sosyal medya sitelerini, emlak portallarını, dijital pazarlama kanallarını kullanırlar. Ayrıca profesyonel bir emlak danışmanı evinizi bütün emlakçılara açar ve böylelikle evinizi her emlak danışmanı müşteri getirebilir. Bir profesyonel üzerinden bütün emlak sektörüyle çalışmayı tercih etmezseniz, daha küçük bir alıcı potansiyeline sahip olacaksınız. Bu da mülkünüz için daha az talep anlamına gelir vemülkünüzü satmak için daha uzun süre beklemek ve muhtemelen mülkünüzün değeri kadar para alamamak anlamına gelebilir. Özellikle %2+KDV emlak hizmet bedeli ödememek için farkında olmayan eviniz ederinin %3, %4 altında fiyatlara satanları gördükçe üzülüyorum.

Bir Profesyonel İnce Ayrıntıları Görebilir.
Bugün, bir ev satarken daha fazla hukukibildirim ve düzenleme zorunludur. Bu, uğraşmanız gereken yasal belgelerin sayısının arttığı anlamına gelir. Bir ev satmak genellikle çeşitli formlar, raporlar, açıklamalar ve diğer yasal ve finansal belgeler gerektirir. Ayrıca, bir emlak işleminde pek çok jargon vardır; dili konuşabilen bir profesyonelle çalışmak size her daim fayda sağlayacaktır. Bir emlak uzmanı, tam olarak ne olması gerektiğini, tüm evrak işlerinin ne anlama geldiğini ve bunların nasıl verimli bir şekilde çalışacağını bilir. Belgeleri gözden geçirmenize ve kendi başınıza halletmeye çalışırsanız oluşabilecek maliyetli yanlış adımlardan kaçınmanıza yardımcı olurlar. Yer gösterme formu, cayma akçesi sözleşmesi, tapu başvuruları, banka hesaplarının taraflara bildirilmesi, tapu sürecinin organizasyonu gibi ince ayrıntılarda bir uzman sizlere çok kolaylık sağlayacaktır.

Bir Profesyonel, Eğitimli Bir Müzakerecidir
Bir profesyonel olmadan satarsanız, tüm pazarlıklardan yalnızca siz sorumlu olursunuz. Yani mümkün olan en iyi anlaşmayı isteyen alıcıyı, alıcının haklarını savunmak için uzmanlığını kullanacak alıcının emlak danışmanını, kredili işlemlerde borç veren bankayı korumak için mülkün değerini değerlendiren eksperi koordine etmeniz gerekecektir. Tüm bu taraflarla tek başına başa çıkmak yerine, bir uzmana yaslanmak sizi rahatlatacak, süreci sıkıntısız yaşamanızı sağlayacak, stresini azaltacaktır. Çünkü emlak uzmanı hangi kolları kullanacaklarını, herkesin endişelerini nasıl gidereceklerini ve ne zaman ikinci bir görüş almak isteyebileceğinizi bilirler.

Bir Profesyonel Eviniz İçin Doğru Fiyatı Nasıl Belirleyeceğini Bilir
Evinizi kendi başınıza satmaya çalışırsanız, belirlediğiniz fiyat evinizin gerçek ederinin üzerine çıkabilir veya altına düşebilir. Bu, çok düşük fiyatlandırdığınız için masada para bırakacağınız veya çok yüksek fiyatlandırdığınız için evinizin piyasada duracağı anlamına gelebilir. Profesyonel bir emlak danışmanı, evinize tarafsız bir gözle bakacak ve size pazarlanabilirliği artırmak ve fiyatı en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlayacaktır. Emlak uzmanları, evinizi doğru ve rekabetçi bir şekilde nasıl fiyatlandıracağınızın ayrıntılarını bilir. Bunu yapmak için, evinizi bölgenizdeki yakın zamanda satılan evlerle karşılaştırırlar ve evinizin mevcut durumunu dikkate alırlar. Bu adımlarla, olası en yüksek nihai satış fiyatını elde etmeye çalışırken hızlı hareket edildiğinde emin olunan adımlardır.

Sonuç olarak İster yerel ve ulusal trendleri takip ediyor, ister değişen bir pazarda size rehberlik ediyor, isterse evinizi doğru fiyatlıyor olsun, bir emlak profesyoneli, işlem boyunca güvenmek isteyeceğiniz temel bilgilere sahiptir.